Jdi na obsah Jdi na menu
 

Myslivost

Honitba Týn v okolí chaty Hubert

Chata Hubert  je umístěna uprostřed honitby Týn a slouží především jako chata lovecká. Honitba Týn je v majetku Lesů ČR a je pronajímána. Honitba je převážně lesní – smíšený les  o rozloze 1013 ha.

m06.jpg

V krajině je honitba položena na nejzápadnějším výběžku Karpat v nadmořské výšce 260-460 m.n.m.

 Ze známého hradu Helfštýn, který je součástí severozápadního okraje honitby a jiných míst poblíž, je nádherný výhled na Moravskou bránu a Oderské vrchy. Z jiných míst na jihovýchodě honitby jsou nádherné výhledy na panoráma podhůří Hostýnských vrchů a jich samotných.

Nejdelší hranice je  cca 3 km lesem s honitbou Školního  polesí  Lesnické školy Hranice - Valšovice. Ostatní hranice jsou se čtyřmi převážně polními honitbami.

Podmínky pro chov zvěře jsou dobré. Dříve stanovená bonita už dávno neodpovídá skutečnosti.

Loví se zde zvěř dančí, srnčí, černá a zajíci, všechna má plánované normované kmenové stavy.

Spárkatá zvěř je chována s cílem udržet dlouhodobě vysokou chovnou hodnotu normovaných kmenových stavů. Zároveň je každoročně cílem chovat a ulovit část trofejové zvěře v medailových parametrech. Toto se daří plnit každou loveckou sezonu u dančí a srnčí zvěře. U kňourů, bohužel, není v současné době dobrá situace, protože vzhledem k podmínkám – okolní převážně polní honitby, jsou pro ně osudové – nedožijí  se potřebného věku aspoň 6 let. V honitbě se dospělá černá loví přísně podle schváleného plánu lovu.

m03.jpg

V současné době v sezoně  2105-2016 a pravděpodobně i v následujících dvou sezonách bude trvat požadavek na podstatné snižování stavů dančí zvěře a u ostatní spárkaté bude lov standardní.

Honitba je vybavena nadstandardními mysliveckými  zařízeními, kdy v případě dobrého větru může nerušeně lovit na čekané i 15 myslivců najednou.

Lovecké možnosti pro zájemce o lov zvěře jsou velmi dobré a jsou uzpůsobovány podle požadavků loveckých hostů.

Nabízíme celoroční povolenky, povolenky na ulovení skupiny nebo 1 ks trofejové zvěře, povolenky pro lázeňské hosty na týden až 1 měsíc, povolenky na dančí a srnčí říji.

 Dále nabízíme naháňky i natláčky na černou zvěř pro skupiny lovců nebo jednotlivé zájemce.  

Vekou výhodou revíru je umístění nově rekonstruované lovecké chaty s ubytováním (4 pokoje) uprostřed revíru. Dále je možné spojit lovecký pobyt s turistikou - hrad, jeskyně, cykloturistikou - jantarová stezka a mnoho jiných. Také je možno využít lázeňskou péči – Lázně Teplice 9km, Aquapark Hranice 8 km, případně letní koupaliště Soběchleby 3km.

V rámci objektivního popisu stavu honitby je třeba zmínit i některé její nevýhody. Především je to velký tlak turistů v určitých obdobích během roku a nebývalý pohyb houbařů v několika týdnech sběru hub. Další časově omezenou nevýhodou je současná masivní těžba dřeva z důvodů škod na porostech způsobených kůrovcem a větry.

Jsem nájemcem honitby třetí sezonu a pokaždé sem přijíždím s pokorou a dychtivostí, co mi les a příroda připravily a věřte, že se zde nudit nikdo nebude.  

                                                                              Těším se na Váš zájem.

 

Ing. Oldřich Nezhyba,

nájemce, myslivecký hospodář,

myslivec od roku 1976,

kynologie - výcvik vlastních psů, nepřetržitě od roku 1980