Jdi na obsah Jdi na menu
 

Myslivost

Honitba Týn v okolí chaty Hubert

Chata Hubert  je umístěna uprostřed honitby Týn a slouží především jako chata lovecká. Honitba Týn je v majetku Lesů ČR a je pronajímána. Honitba je převážně lesní – smíšený les  o rozloze 1013 ha.

m06.jpg

V krajině je honitba položena na nejzápadnějším výběžku Karpat v nadmořské výšce 260-460 m.n.m.

 Ze známého hradu Helfštýn, který je součástí severozápadního okraje honitby a jiných míst poblíž, je nádherný výhled na Moravskou bránu a Oderské vrchy. Z jiných míst na jihovýchodě honitby jsou nádherné výhledy na panoráma podhůří Hostýnských vrchů a jich samotných.

Nejdelší hranice je  cca 3 km lesem s honitbou Školního  polesí  Lesnické školy Hranice - Valšovice. Ostatní hranice jsou se čtyřmi převážně polními honitbami.

Podmínky pro chov zvěře jsou omezené. Stanovená bonita III. je pro všechny níže uvedené druhy zvěře. Honitba je součástí oblasti chovu daňčí zvěře- Maleník. Pro celou oblast chovu je stanoven cílový stav 76 ks daňčí zvěře, z toho honitba Týn 15 ks. 

Loví se zde zvěř dančí, srnčí, černá a zajíci, všechna má plánované normované kmenové stavy.

Spárkatá zvěř je chována s cílem udržet dlouhodobě vysokou chovnou hodnotu normovaných kmenových stavů. Zároveň je každoročně cílem chovat a ulovit část trofejové zvěře blížící se medailovým parametrům. U kňourů, bohužel, není v současné době dobrá situace, protože vzhledem k podmínkám – okolní převážně polní honitby, jsou pro ně osudové – nedožijí  se potřebného věku aspoň 6 let. V honitbě se dospělá černá loví přísně podle schváleného plánu lovu. 

m03.jpg

V současné době v sezoně  2021-2022 a pravděpodobně i v následujících sezonách bude trvat požadavek majitele na udržení stavů dančí  a srnčí zvěře  na minimálních  kmenových stavech,  u ostatní zvěře bude lov standardní. 

Honitba je vybavena nadstandardními mysliveckými zařízeními, kdy v případě dobrého větru může nerušeně lovit na čekané i 15 myslivců najednou.

Možnosti pro zájemce o myslivost a lov zvěře jsou velmi dobré a jsou uzpůsobovány podle požadavků loveckých hostů.

Nabízíme celoroční povolenky, povolenky na ulovení skupiny nebo 1 ks trofejové zvěře, povolenky pro lázeňské hosty na týden až 1 měsíc, povolenky na dančí a srnčí říji.

 Dále nabízíme naháňky i natláčky na černou zvěř pro skupiny lovců nebo jednotlivé zájemce.  

Vekou výhodou revíru je umístění rekonstruované lovecké chaty s ubytováním (4 pokoje) uprostřed revíru. Dále je možné spojit lovecký pobyt s turistikou - hrad, jeskyně, cykloturistikou - jantarová stezka a mnoho jiných. Také je možno využít lázeňskou péči – Lázně Teplice 9km, Aquapark Hranice 8 km, případně letní koupaliště Soběchleby 3km.

V rámci objektivního popisu stavu honitby je třeba zmínit i některé její nevýhody. Především je to velký tlak turistů během celého roku a nebývalý pohyb houbařů v několika týdnech sběru hub. Další časově omezenou nevýhodou je současná masivní těžba dřeva z důvodů škod na porostech způsobených kůrovcem a větry. Dále je zde trvalá péče o mladé porosty a vysazování nových včetně rozsáhlého budování oplocenek.

Jsem nájemcem honitby devátou sezonu a pokaždé sem přijíždím s pokorou a dychtivostí, co mi les a příroda připravili a věřte, že se zde nudit nikdo nebude.  

                                                                              Těším se na Váš zájem.

 

Ing. Oldřich Nezhyba,

nájemce, myslivecký hospodář,

myslivec od roku 1976,

kynologie - výcvik vlastních psů, nepřetržitě od roku 1980

 

                                                                                                                                   

Poplatkový lov 2021/22 - dokumenty

  1. Pravidla poplatkového lovu 2021/22
  2. Pravidla poplatkového lovu dodatek                                                                                    

                                                                                                     

                                 

 

Příspěvky

Naháňky na černou a daňčí (povolena výjimka)

5. 1. 2022

 Do konce ledna budou probíhat naháňky na černou a daňčí. jeden všední den a jeden den o víkendu